Najlepsze drzwi w domu i mieszkaniu

Wybór właściwych drzwi wejściowych zewnętrznych i drzwi wewnętrznych do naszego domu nie jest prosty. Można śmiało powiedzieć, że zakup tych najwyższej jakości to poważna i kosztowna inwestycja, na której jednak nie powinno się oszczędzać, jeśli nie chcemy ich wymieniać już po kilku sezonach użytkowania.

Drzwi wejściowe, wizytówka oraz ochrona mienia i rodziny.

Kupując drzwi zewnętrzne do domu, powinniśmy zwrócić uwagę na wiele ich cech, dzięki którym zniosą wszystko, na co niejednokrotnie zostaną narażone. Ich wygląd także jest istotny, a właściwie dobrane będą prawdziwą ozdobą budynku, szczególnie komponując się w pełni ze stylem i kolorystyką całej elewacji. Muszą też chronić przed wpływem niekorzystnych czynników atmosferycznych oraz przed osobami czyhającymi na nasze mienie. Inwestując więc w tanie drzwi zewnętrzne pcv, nie możemy oczekiwać, że oprą się próbie włamania. Tworzywa sztuczne, odpowiednio izolowane powstrzymają co prawda zimno i wilgoć, ale kradzieży na pewno nie. Z tego też powodu lepszym rozwiązaniem będą drzwi zewnętrzne drewniane. Ceny ich są już praktycznie na każdą kieszeń, dlatego wybór sprowadza się w większości przypadków do zadecydowania czy mają być z litego drewna, czy z klejonych warstwowo listew lub płyt opartych na mocnym szkielecie. Kupując takie drzwi drewniane zewnętrzne, warto też sprawdzić, czy mają dodatkowe wzmocnienia oraz jakość zamontowanych zamków, które zawsze muszą być atestowane i posiadać wymagane świadectwa homologacji.

Osoby mieszkające w okolicy, gdzie często dochodzi do włamań, zdecydowanie powinny wybrać drzwi zewnętrzne metalowe, spawane z wytrzymałych profili stalowych lub lżejszych aluminiowych. Pokrycie ich zniesie próby przecięcia, a gruba blacha odporna na korozję może być wykończona na wiele różnych sposobów, lakierowana, laminowana lub powleczona okleiną drewnopodobną. Takie drzwi mogą być jednoskrzydłowe, ale wielu producentów ma w swojej ofercie też drzwi dwuskrzydłowe zewnętrzne, często montowane w domach jednorodzinnych.

Drzwi wewnętrzne – większa swoboda wyboru.

Zupełnie inny dylemat będziemy mieć przy drzwiach wewnętrznych. Wymiary ich trzeba dokładnie dopasować do otworów drzwiowych, co pozwoli uniknąć ewentualnych problemów z wymianą. Warto też zwrócić uwagę na sposób otwierania, szczególnie gdy mieszkamy w bloku, w lokalu o stosunkowo niewielkim metrażu, a w takim przypadku lepiej jest pozbyć się tradycyjnie otwieranych drzwi białych wewnętrznych. Bardziej funkcjonalne będą drzwi wewnętrzne przesuwne, poruszające się w jednej płaszczyźnie po specjalnych prowadnicach, a wiele ich modeli ma skrzydło drzwiowe chowane we wnęce w ścianie. Mieszkańcy wspomnianych domów jednorodzinnych, których nie ogranicza ilość dostępnego miejsca, chętnie decydują się na szerokie drzwi dwuskrzydłowe wewnętrzne lub wyjątkowo efektownie wyglądające drzwi wewnętrzne szklane. Te, często zamiast normalnych szyb, mają zamontowane gustowne, wielokolorowe witraże, dające niepowtarzalne światło. Z kolei zwolennicy bardziej klasycznych rozwiązań z pewnością będą zainteresowani ciągle powiększającą się ofertą typowych drzwi wewnętrznych drewnianych.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.