Postaw garaż blaszany z głową, czyli 4 błędy, których warto unikać

Postawienie na posesji garażu z blachy wydaje się niezwykle błahą sprawą. Jeśli jednak nie chcemy mieć kłopotów w jego eksploatacji oraz jeśli nie chcemy natknąć się na kary finansowe związane z jego bezprawnym lub niewłaściwym postawieniem, warto dopiąć wszystko na ostatni guzik. Oto 4 najczęstsze błędy popełniane przez posiadaczy blaszaków.

Niezgłoszenie budowy

Większość osób planujących zakup blaszaka wychodzi z założenia, że jest to budynek tymczasowy, gotowy, niewymagający fundamentów, a więc i niewymagający zezwoleń na budowę. Istotnie, według najnowszych przepisów, aby postawić garaż o powierzchni do 35 m2, nie musimy posiadać pozwolenia na budowę, jednakże wymagane jest zgłoszenie tego faktu w urzędzie gminy lub urzędzie miasta. Lepiej dopełnić tej formalności, jeśli nie chcemy płacić kar.

Zła lokalizacja

Kolejny często popełniany błąd, wynikający z nieświadomości istniejących przepisów, to złe umiejscowienie garażu względem sąsiadujących posesji. Wedle przepisów, garaż nie może znajdować się bliżej od granicy działki niż 3 m, jeśli zwrócony jest do tejże granicy ścianą bez drzwi i okien. Jeśli zaś garaż zwrócony jest do granicy ścianą posiadającą drzwi lub okna, minimalna odległość to 4 m.

Złe przygotowanie podłoża

Sytuowanie garażu na gołym gruncie, bez betonowego podkładu to dość często popełniany błąd wynikający z chęci jak najszybszego i jak najmniej pracochłonnego montażu blaszaka na posesji. Jeśli chcemy, by garaż trzymał się stabilnie gruntu, aby posłużył nam długo i aby nie uległ atakom korozji, warto zadbać o odpowiednie przygotowanie podłoża. Najlepszym rozwiązaniem jest wylewka betonowa, inne opcje to: betonowe bloczki, kostka brukowa, fundament, wyrównane płyty betonowe. Uwaga, niektóre firmy zajmujące się sprzedażą i montażem garaży blaszanych mają konkretne wymogi co do podłoża, np. nie montują blaszaków na kostce, chodnikowych płytach, itp.

Kupno produktu kiepskiej jakości

Chęć postawienia blaszaka jak najtańszym kosztem to powód, dla którego często sięgamy po produkt mizernej jakości, wykonany z niepowlekanej, kiepskiej blachy, bez wzmocnień, bez certyfikatów i gwarancji. Jeśli jednak zależy nam na tym, aby garaż posłużył nam bez szwanku przez wiele lat, warto korzystać z usług firm oferujących garaże blaszane wysokiej jakości – solidne, stabilne, wykonane z dobrej klasy materiałów, odporne na korozję, odznaczające się długą żywotnością.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.