Malowanie ścian – sprawdzone sposoby

Najlepszym i najprostszym sposobem odświeżenia wyglądu mieszkania jest pomalowanie ścian. Odpowiednio dobrane kolory pozwalają całkowicie odmienić styl danego pomieszczenia, nadając mu wyjątkowy i niepowtarzalny charakter. Malowanie może pozornie wydawać się trudnym zadaniem, ale wystarczy tylko przestrzegać kilku zasad sprawdzonych przez profesjonalistów, aby zrobić to bez większego wysiłku.

Pierwszym krokiem do wykonania będzie przygotowanie pokoju. Należy przede wszystkim wynieść z niego wszystkie zbędne przedmioty, a pozostałe dokładnie zabezpieczyć przy pomocy folii malarskiej. Dotyczy to w szczególności drzwi, okien, podłogi i wszelkich gniazdek czy wyłączników elektrycznych. Ścianę przed położeniem podkładu czy pierwszej warstwy farby powinno się dokładnie obejrzeć, a ukruszone fragmenty starej powłoki trzeba usunąć za pomocą szpachelki, w razie konieczności wyrównać gładzią gipsową, a po wyschnięciu przeszlifować papierem ściernym.

Zaszpachlowaną i wygładzoną ścianę oczyszczamy z kurzu oraz pozostałego po szlifowaniu pyłu i rozpoczynamy jej gruntowanie. Dopiero po wyschnięciu podkładu można przystąpić do właściwego malowania, które zawsze rozpoczyna się od narożników i innych trudno dostępnych miejsc. Duże powierzchnie najlepiej malować szeroki wałkiem malarskim, kierując się pasami od lewej do prawej strony. Zazwyczaj wystarczy tylko jedna warstwa dobrze kryjącej farby, a ewentualną drugą nakładamy dopiero po wyschnięciu poprzedniej.

1 komentarz do wpisu “Malowanie ścian – sprawdzone sposoby”

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.