Jak przedłużyć żywotność okien plastikowych?

Każdy posiadacz okien drewnianych wie, jak ważna jest właściwa ich konserwacja. A jak ta kwestia wygląda w przypadku okien plastikowych? Czy również trzeba je w jakiś sposób konserwować? Co zrobić, by zwiększyć żywotność okien plastikowych i jak zadbać o ich nienaganny wygląd?

Okno plastikowe będzie nam służyć dłużej i lepiej, jeśli raz na jakiś czas sprawdzimy, czy poprawnie działa, w tym czy nie zmieniło swego położenia oraz czy bezproblemowo otwiera się i zamyka. Jeśli zauważymy jakieś niedociągnięcia, warto od razu wyregulować okno poprzez dokręcenie śrub przy okuciach. Kolejny krok to nasmarowanie zawiasów oraz wszystkich części ruchomych okna. Aby okno dobrze i długo służyło nam bez zarzutu, musi być dobrze wyregulowane, nie powinno chodzić zbyt ciężko ani opadać. Podczas dokonywania zabiegów konserwacyjnych warto też zwrócić uwagę na szczelność okien. Jeśli nie domykają się albo przepuszczają powietrze, może to być znak, że uszczelki uległy zużyciu. Trzeba je wtedy wymienić.

Sprawdzenie stanu technicznego oraz wyregulowanie okien to niejedyna czynność, którą warto systematycznie wykonywać w przypadku okien z PCV. Nie mniej ważne są również zabiegi typowo pielęgnacyjne, polegające na regularnym odtłuszczaniu i myciu ram (i oczywiście szyb). Do wyczyszczenia plastikowych ram okiennych używamy wody z dodatkiem neutralnego, delikatnego środka, na przykład płynu do naczyń. Komponenty myjemy za pomocą miękkiej szmatki. Unikamy preparatów agresywnych, które mogłyby uszkodzić tworzywo. Jeśli nasze okna liczą już sobie kilka ładnych lat i straciły swoją barwę, możemy ożywić ich wygląd poprzez pomalowanie ich farbą do tworzyw sztucznych lub ewentualne oklejenie specjalną okleiną do PCV.