Drzwi wejściowe – ważny element domu

Zakup drzwi wejściowych często wydaje nam się mało istoty, dlatego nie zastanawiamy się dłużej nad ich wyborem. Jednak z uwagi na fakt, iż drzwi zewnętrzne stanowią wizytówkę naszego domu, a ponadto mają za zadanie dobrze zabezpieczać lokal, warto rozważyć kilka rożnych opcji zanim dokonamy ostatecznego wyboru.

Drzwi wejściowe są prawdziwym zwieńczeniem naszej posesji, a jednocześnie jej nieodłącznym elementem kompozycyjnym. Powinny więc być tak dobrane, aby stanowiły spójną całość z elewacją. Z drugiej strony powinny także pasować do wewnętrznej aranżacji przedpokoju lub hallu. Przykładowo, jeśli jesteśmy posiadaczami dworku lub domu w stylu rustykalnym, świetnie pasować będą do nich tradycyjne drzwi drewniane, proste lub z ozdobnymi rzeźbieniami. Przeciwnie, jeśli nasza posiadłość zaprojektowana jest w stylu nowoczesnym, warto zwrócić uwagę na ascetyczne drzwi aluminiowe, drzwi o wyszukanych fakturach, drzwi wyposażone w awangardowe przeszklenia i wzory, itp.

Względy dekoracyjne to istotna kwestia, jednak powinniśmy zastanowić się również nad praktycznymi aspektami. Drzwi wejściowych nikt nie wymienia co sezon lub dwa, warto więc postawić na taki model, który zachowa swą funkcjonalność przez wiele lat. Jeśli wybierzemy drzwi drewniane, pamiętajmy, że czekają nas zabiegi konserwacyjne. Inaczej narazimy nasze drzwi na odkształcenie i niszczenie związane z podatnością drewna na działanie wilgoci i promieniowania słonecznego. W przypadku drzwi z PCV, drzwi aluminiowych czy stalowych konserwacja nie jest potrzebna. Wybierając drzwi pokryte okleiną pojawia się kolejny problem – ile czasu powłoka pozostanie w dobrym stanie. Czy nie zacznie pękać i odchodzić po upływie krótkiego czasu? Aby wyeliminować takie ryzyko, lepiej korzystać z produktów lepszej jakości, niż tych z najniższej półki.

O czym jeszcze warto pamiętać wybierając drzwi do domu? Warto korzystać z modeli wyróżniających się niskim współczynnikiem przenikania ciepła, szczególnie w przypadku domów energooszczędnych ma to kluczowe znaczenie. Dodatkowo, jeśli nasza posesja znajduje się w hałaśliwej okolicy, warto zastosować drzwi wejściowe o wysokiej izolacyjności akustycznej. Co więcej, jeżeli mieszkamy w niebezpiecznej okolicy lub posiadamy w domu dużej wartości dobra materialne, warto zadbać o porządne drzwi antywłamaniowe.